טיפול בעלוקות – נטילת דם עדינה על ידי עלוקות מוצצות דם

טיפול בעלוקות – נטילת דם עדינה על ידי עלוקות מוצצות דם

טיפול בעלוקות – נטילת דם עדינה על ידי עלוקות מוצצות דם

 

טיפול בעלוקה הוא מעל 3000 שנה. זה היה בשימוש נרחב, במיוחד בימי הביניים. בשל השימוש המופרז, הנוהל, כמו הקזת דם, נפל באי-סדר והופעתה של עלוקות הושמדה מאוד.

בינתיים משתמשים בטיפול בתדירות גבוהה יותר בנטורופתיה. טיפול בעלוקות הוא אחד מהליכים לניקוז ונחשב לסוג קל של הקזת דם.

 

העלוקות

העלוקה הרפואית, כמו תולעת האדמה, שייכת לקבוצת האשלים והיא חיה בטבע במים מתוקים. דגימות מבוגרים ומאורכות יכולות להיות באורך של עד 15 ס"מ.

 

אופן תנועתם אופייני לעלוקות: מחוץ למים הם נעים בעזרת שני ספלי היניקה שלהם בקצות גופם. בגרונם שלוש לסתות משובצות שיניים חדות, וזו הסיבה שנשיכתן נראית כמו כוכב בעל שלוש נקודות.

 

עלוקות, המשמשים בטיפול, מגדלים במיוחד בחוות. על מנת להימנע מהעברת מחלות זיהומיות כמו דלקת כבד ואיידס, עלוקות משמשות רק פעם אחת פעם.

 

הכנה לטיפול בעלוקה

מכיוון שעלוקות רגישות לריחות עור, ניחוחות ואדים מניקוטין, אלכוהול ותרופות (למשל אנטיביוטיקה), על המטופל להקפיד על מספר כללים לפני הטיפול.

 

לדוגמא, עליו לשטוף את עורו רק באזור הרלוונטי במים. בנוסף, תחילה יש לשפשף את האזור בו יש לטפל במטלית לחה וחמה כדי לקדם את זרימת הדם.

 

ביצוע טיפול בעלוקה

תלוי במיקום ובאינדיקציה, משתמשים בשניים עד שתיים עשרה עלוקות. לשם כך, אלה מונחים בצינורות מעבדה ואז מונחים עם הראש ישירות על המקומות הרצויים. אם מבקשים נקודת נשיכה מאוד ספציפית, ניתן לחדור אותה בעזרת שריר הדם (להב רפואי לנטילת דם) כך שהעלוקה תבחר בנקודה זו.

 

עלוקה יכולה לקחת כמה דקות לנגוס ולהתחיל למצוץ. על מנת לתפוס את הדם הנמלט, האזור המקביל מכוסה בתאית. העלוקות זקוקות לשקט וחושך למחצה לצורך עבודתם. אחרי שהם ספוגים הם נופלים. זה יכול לקחת עשר דקות או שעתיים. עלוקה מוצצת כעשרה מיליליטר דם.

 

לאחר שהעלוקות נושרות, האזור ממשיך לדמם במשך 4 עד 20 שעות. זו אפקט רצוי. לכן שמים תחבושת סופגת לאחר הטיפול. יש לשנות זאת שוב לאחר שתים עשרה שעות לכל המאוחר. לעתים קרובות יש צורך רק בטיפול בעלוקה כדי להקל על התסמינים.

 

השפעת הטיפול נמשכת לאורך זמן רב יותר. עם זאת, טיפול שני עשוי להיות נחוץ. באופן עקרוני, מושב חדש רשאי להתקיים רק שלושה עד חמישה ימים לאחר המועד הקודם.

 

הפסקת טיפול מוקדמת בטרם עת

אם יש להפסיק את הטיפול בטרם עת, הרופא או הרופא האלטרנטיבי יכולים להחזיק ספוגית לחה באלכוהול ליד העלוקות. זה יכול לעזור גם אם קצה הראש של העלוקה מוגבה מצדדים שונים בעזרת מרית עץ. זה יעיל במיוחד אם העלוקות מושרות במשך זמן רב.

 

עם זאת, אסור לקרוע את העלוקות, אחרת הלסת עשויה להשאיר מאחור. אסור לפזר גם מלח על העלוקות, כיוון שהם מקיאים וחיידקים יכולים להיכנס לפצע הנשיכה.

 

השפעת הטיפול בעלוקה

כאשר העלוקות מוצצות את הדם, הן גם משחררות חומרים פעילים מסוימים. החשוב ביותר נקרא hirudin או eglin והוא מיוצר בבלוטות הצוואר שלו. יש לכך השפעה נוגדת קרישה, כלומר היא מבטיחה כי פצע הנשיכה לא ייסגר בהתחלה. זו גם הסיבה לדימום ממושך של הפצע. זה גם ממריץ את זרימת הלימפה ויכול להיות בעל השפעה נוגדת עווית ואנטי-דלקתית כתוצאה מההתפשטות המקומית.

 

רכיבים פעילים אחרים בעלוקות מעודדים את זרימת הדם. זה תקף גם לאובדן הדם הנלווה. מכיוון שהדבר נמשך מספר שעות בגלל הדימום הארוך, ניתן להשוות את הטיפול בעלוקה לנקיטת דם איטית ועדינה מאוד. יש לו השפעה מתפרקת, מעכב דלקת ומדלל את הדם.

 

שימוש בטיפול בעלוקה

טיפול בעלוקות משמשים נטורופתים למגוון מחלות.

זה כולל:

 

הפרעות בוויסות הדם (למשל לחץ דם גבוה)

זיהומים מקומיים (למשל, רתיחה)

מחלות עיניים (למשל קטרקט זקנה)

מחלות מפרקים (למשל דלקת מפרקים ניוונית או שיגרון)

מחלות ורידים (למשל דליות)

דלקת (למשל, סינוסיטיס כרונית)

בנוסף, משמשים גם בכאבי הדם הקטנים בניתוחים פלסטיים: במהלך השתלבות מוחזרים איברים כרותים או איברים מועברים למקומם המקורי. זה יכול להוביל לחבלות עיקשות, אותן ניתן להסיר בעזרת טיפול בעלוקה.

 

מתי אין לבצע טיפול בעלוקה?

עם זאת, במקרים מסוימים לא ניתן להשתמש בטיפול בעלוקה. זה חל, למשל, על חולים הנוטלים תרופות מדללי דם או הסובלים ממחלת כבד קשה. טיפול בעלוקות אינו משמש גם לחולים העומדים שלושה ימים לפני או לאחר עקירת שיניים או ניתוח. אין לבצע טיפול בעלוקות על אנשים הסובלים ממחלות עורקיות או סוכרת. בנוסף אסור להניח את העלוקות על אזורים המושפעים ממחלות עור.

 

האם אתם מחפשים טיפול בעלוקות צרו קשר באתר https://www.leech.co.il/

 

דילוג לתוכן